Haber

Peru savcılığının eski Devlet Başkanı Castillo için 36 ay önleyici hapis cezası talebi onadı

Peru’da yüksek mahkeme, eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’ya karşı kabahatler örgütü yönettiği ve kamu suçları işlediği gerekçesiyle savcılığın talep ettiği 36 ay hapis cezası talebini kabul etti.

Ulusal basında yer alan habere göre, duruşmaya video konferansla katılan Castillo, “Bir suç örgütünün parçası olduğum iddiasını kesinlikle reddediyorum. Tek suçum ülkeme cumhurbaşkanı olarak hizmet etmek.” terimini kullandı.

Herhangi bir suç işlemediğini savunan Castillo, “Peru biliyor, kamuoyu biliyor ki bugün anayasal ithamlarda bulunanların her halükarda bu sözde suç örgütünün parçası olacaklarını biliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Savcı Galinka Meza’nın, Castillo’daki cumhurbaşkanlığı görevi sırasında kabahatler örgütüne liderlik ettiği ve aleni kabahatler işlediği teziyle talep ettiği 36 ay önleyici hapis cezası talebi yüksek mahkeme tarafından onaylandı.

Castillo’nun cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı dönemde hakkında beş adli soruşturma yürütülüyor, bunlardan ikisi onun bir “suç örgütü” modülü olup olmadığını araştırıyor.

Peru’da Castillo’ya 18 ay önleyici hapis cezası verildi.

Ülkede 7 Aralık’ta Kongre tarafından azledilen eski Başkan Castillo, 14 Aralık 2022’de 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Peru Yüksek Mahkemesi, Castillo’ya “görevi kötüye kullanma, isyan ve komplo” kabahatlerinden 18 ay önleyici hapis cezası vermişti.

Castillo, Kongre tarafından hükümeti devirmekle suçladığı “kalıcı ahlaki yetersizlik” ile suçlanarak görevinden alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu