Ekonomi

BofA, yapay zeka yatırımlarının artmasıyla S&P 500 kar görünümünü yükseltti

Bank of America Global Research, S&P 500 için kazanç tahminini yükselterek 2024 yılında endeks şirketlerinin karlarında %12’lik bir artış öngördü. Aracı kurum, S&P 500 için daha önce 235 dolar olarak tahmin ettiği hisse başına kazancın (EPS) şimdi 250 dolara ulaşacağını öngörüyor.

Şirket stratejistleri, şirketlerin Kurumsal Amerika için bir geçiş yılı olarak adlandırdıkları 2023’ü karakterize eden daha yüksek faiz oranları ve daha zayıf talep zorluklarına uyum sağladığını gözlemliyor.

Tahmin, Microsoft (NASDAQ:MSFT), Amazon (NASDAQ:AMZN), Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve META (NASDAQ:META) gibi büyük teknoloji firmalarının 2024 yılında toplu olarak yaklaşık 180 milyar dolar sermaye harcaması yapacağı beklentisine dayanıyor. Bu yatırımlar öncelikle, çeşitli sektörler için “erdemli bir fayda döngüsü” yaratması beklenen yapay zekaya (AI) yöneliktir.

BofA Stratejistleri, yarı iletken ve ağ sektörlerinin yapay zeka yatırım artışından en doğrudan yararlananlar olacağına dikkat çekti. Bununla birlikte, artan güç kullanımı ve veri merkezlerinin genişlemesi gibi daha geniş ekonomik faydaların elektrifikasyon, kamu hizmetleri ve emtia talebini artırmasını da bekliyorlar.

Firma ayrıca, büyük teknoloji şirketlerinin yeni bir yatırım döngüsüne girmesi ve geleneksel şirketlerin maliyetleri düşürmek için operasyonlarını düzene sokmasıyla, bu iki grup arasındaki büyüme farkının daralması gerektiğini belirtti.

Önümüzdeki birkaç yıla bakıldığında, Bank of America, talepteki toparlanmanın 2025 yılına kadar kazanç artışını sağlamada kritik bir faktör olacağını ve daha fazla marj genişlemesi potansiyeli olduğunu vurguladı.

Mart ayının başlarında Bank of America, 2024 sonu için S&P 500 hedefini 5.400 puana yükselterek, endeksin yılı 5.200 ila 5.400 aralığında bitireceğini tahmin eden diğer büyük aracı kurumlarla uyum sağladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

marmaraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu